Dominik VisnjiĆ
Galerija Šira

Organizator

Galerija Šira

Galerija Šira prva je galerija Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, namijenjena izlagačkoj djelatnosti studenata. Preradovićeva 13, Zagreb.

QR Code

Trajanje

24 sij 2025 - 04 velj 2025
Događaj je završio!

A4 07. IZDANJE- DOMINIK VIŠNJIĆ I DORA KRIŽNIK / MIRLUH ATMOSFERE

Suradnja sa Galerijom umjetnina u Splitu inicijativa je koja je potekla od ravnatelja Nacionalnog muzeja Moderne umjetnosti u Zagrebu, povjesničara umjetnosti Branka Franceschija, a u galeriji Šira će u 2025. postaviti svoje 7. izdanje. Osnovna ideja suradnje je da se na jednom izlagačkom projektu povežu po jedan ili nekoliko studenata završnih godina studija povijesti umjetnosti i jedan ili više studenata jedne od likovnih akademija u Hrvatskoj. Zanimljivost projekta leži i u tome što je projekt zamišljen tako da obuhvaća studente svih likovnih/umjetničkih akademija u zemlji (Zagreb, Split, Osijek, Rijeka), i studente povijesti umjetnosti (Zagreb, Zadar, i sl.). Isto tako, specifičnost projekta je i u tome što je to putujuća izložba koja se postavlja na 4 lokacije- galeriji Šira u Zagrebu, galeriji Kortil u Rijeci, Galeriji umjetnina u Splitu i u Gradskoj galeriji Osijek.

Predgovor izložbe:

Višnjićev rad Spilja prostorna je instalacija u kojoj umjetnost grafike dobiva svojstva ambijentalnosti. Autor gazama i gipsom stvara stijenke spilje koje vješa sa stropa u formi pužnice, dok u njezino središte smješta postament s grafičkom knjigom i posudicom s mirisom. Knjigu čini dvadeset grafika nastalih Višnjiću svojstvenom inačicom tehnike kolagrafije, gdje se matrica izrađuje presavijanjem hammer papira origami tehnikama, što u ovome procesu stoji kao aluzija na tradicionalno izrađivanje nabora na odjeći – takozvano faldanje. Matrica se potom preša, premazuje razvodnjenim celuloznim ljepilom i lanenim uljem te naposljetku otiskuje. Rezultat je motiv koji Višnjić naziva faldana geometrija, odnosno pravilni raster rombova postignut presavijanjem papira kojem prkose organičke forme nastale kao posljedica reakcije (ili ne-reakcije) između lanenog ulja, celuloznog ljepila i vode. Krhkost matrice rezultira njezinim raspadanjem pri svakom sljedećem otiskivanju, zbog čega je svaki otisak s iste njezina jedinstvena i neponovljiva manifestacija. Neponovljivost otiska u ovoj tehnici kontradiktorna je repetitivnoj prirodi grafičkih tehnika, ali podastire Višnjićev koncept u kojem je proces izrade važniji od samoga produkta. U duhu holizma, instalacija Spilja doživljavase još jednim osjetilom – njuhom. Posudica s eteričnim uljima smještena je u središte knjige te okretanjem stranica prostor ispunjava aromama, pružajući posjetitelju intimno, imerzivno i sveobuhvatno iskustvo umjetnosti.

Druga instalacija pod nazivom Falde direktni je omaž obiteljskoj tradiciji faldanja tkanine. Nabiranjem žutice tradicionalnim tehnikama tekstilnog rukotvorstva, Višnjić uspostavlja vezu sa svojim precima, potvrđujući ishodište vlastitog identiteta. Zlatni konac kojim je instalacija izvezena referenca je na ručni rad kao dugotrajan i gotovo automatiziran proces, ali i na liniju života, inače čest motiv u Višnjićevoj umjetnosti. Namijenjena smještanju na zid u prostoriji s minimalnim osvjetljenjem, ova instalacija poziva promatrača da je iskusi ne samo vidom, već i dodirom.

Instalacija pod nazivom Vrt sastoji se od grafika izrađenih autorovom inačicom kolagrafije te prirodnog materijala – zemlje. Grafike, postavljene cijelom visinom zida, simboliziraju Višnjićev rast u umjetničkom i osobnom smislu. Ipak, polazište za rast jest zemlja s biljem smještena na dnu instalacije, čime se autor poziva na obiteljski vrt, odnosno važnost porijekla i identiteta pojedinca u njegovu životnom ostvarenju.

Uz osjetila vida, mirisa i dodira, Višnjić nam omogućava da ovu izložbu doživimo i sluhom. Zvučna instalacija Tkanje nastala je obradom zvukova presavijanja i trganja papira, sveprisutnih kroz čitavi proces izrade radova. Uključivanjem svih ljudskih osjetila u doživljaj i čitanje Spilje, Falda, Vrta i Tkanja, Višnjić nam pruža danas rijetko iskustvo uzemljenosti i bivanja u trenutku – iskustvo bez distrakcija u kojem su sva osjetila zaokupljena te fokusirana na jednu i jedinstvenu stvar: ovu izložbu.

Dora Križnik

Životopis autora:

Dominik Višnjić rođen je 2000. godine u Varaždinu gdje je 2019. završio Srednju strukovnu školu Varaždin smjera grafički dizajn nakon čega 2024. godine diplomira na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci i postaje magistar likovne pedagogije. Tijekom 2024. godine voditelj je Galerije SKC u Rijeci, a trenutno radi kao naslovni asistent na Akademiji primijenjenih umjetnosti. Bavi se umjetničkom grafikom gdje kroz eksperiment istražuje netoksične tehnologije izrade iste. U radu propitkuje identitet i osobnost što se očituje u umjetničkim instalacijama koje nastaju istraživanjem etnologije i antropologije kao spoj suvremene grafike i tradicionalnog rukotvorstva. Izlagao je na šest samostalnih i desetak skupnih žiriranih izložbi od koji valja spomenuti izložbu GraficaRi u galeriji Kortil u Rijeci gdje osvaja posebnu pohvalu u kategoriji studenta, Zagorski likovni salon u Krapini, Festival performansa u Varaždinu i Hrvatski trijenale grafike u Klovićevim dvorima. Osim toga bavi se organizacijom kulturnih manifestacija u Varaždinu pri udruzi “Hajdina” poput velike povijesne izložbe “Nošnja se vraća svojemu domu” održane 2023. godine.

Životopis kustosice:

Dora Križnik rođena je 2000. godine u Čakovcu i trenutno je studentica 2. godine diplomskog studija povijesti umjetnosti te engleskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Rijeci, gdje je od 2019. do 2024. godine izvršavala dužnost demonstratorice i predstavnice godine. Od veljače 2024. godine članica je Savjeta Galerije SKC u Rijeci, a od 2025. djeluje kao voditeljica Galerije SKC. U lipnju 2024. godine sudjelovala je u Erasmus+ projektu u sklopu kojeg je odradila praksu u Nacionalnoj galeriji Danske u Kopenhagenu. U akademskoj godini 2023./2024. pisala je likovne kritike za Novi List, a dosad je samostalno kurirala sedam, a kao dio kustoskog tima još šest izložbi.


Izložba je ostvarena uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija RH i Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba.

Pratite nas na facebook stranici te Instagram profilu galerije Šira

https://www.facebook.com/GalerijaShira
https://www.instagram.com/galerijashira

DEPLIJAN IZLOŽBE (Poveznica na PDF)

Ovaj događaj je završio.